Neden Biz ?

Bizi biz yapan değerler ve işimizin detayları...

Biz Kimiz ?

ARI TMGDK, uluslararası yasalar çerçevesinde; Deneyimli, doğru, dürüst ve bilgili ekibiyle, çözüm ortaklığı yaptığı tüm firmalara dünya standartları sınırlarında üst düzey hizmet vermekte ve maksimum memnuniyet sağlamaktadır.

Uzman Kişiler
100%
Güven
100%
Kalite
100%
Profesyonellik
100%

Yetki Belgemiz

183

Danışman

962

Müşteri

12

Dil Desteği

190

Başarılı Projeler

Hizmetlerimiz

Verdiğimiz hizmetler

Duyurular

Duyurular ve güncel haberler

2018’den İtibaren 10-12 Bin Arası TMGD İstihdam Edilecek

2018’den İtibaren 10-12 Bin Arası TMGD İstihdam Edilecek

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan açıklamalarında Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı istihdamının 2018 yılından itibaren başlayacağını ifade etti.

11 Nisan 2018

Mevzuatımız gün geçtikçe gelişiyor.

Son günlerde nedir bu Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı diye bir sürü soruya muhatap olduk. Biz de konunun uzmanı A Sınıf İş Güvenliği ve TMGD Uzmanı arkadaş

11 Nisan 2018
Tehlikeli Madde Taşımacılığında Muafiyetler Kalkıyor

Tehlikeli Madde Taşımacılığında Muafiyetler Kalkıyor

Tehlikeli Madde Taşımacılığı, gerek can gerekse mal güvenliğimiz açısından oldukça önemli bir konu. Bu alanda yapılan çalışmalar ise bir o kadar anlamlı.

11 Nisan 2018
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı'nda yeni yükümlülükler

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı'nda yeni yükümlülükler

Mevzuatın AB müktesebatına uyumlaştırılması ve değişen iş ve ysal düzenlemelerle birlikte yeni meslek alanları ve çalışma sahaları ortaya çıkıyor. Bu mesleklerde

11 Nisan 2018

Sık Sorulan Sorular

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanının görevleri nelerdir?

Danışmanın asıl görevi, işletme başındaki kişinin sorumluluğu altında, yapılan işin gereklilikleri kapsamında en uygun araç ve faaliyetleri belirleyerek kullanımını sağlamak ve en güvenli yolla bu faaliyetlerin yönetimini kolaylaştırmaktır. İşletme içerisindeki faaliyetler göz önüne alındığında, bir danışmanın başlıca görevleri ilave olarak hem ADR’de hem de Yönetmelik’te tanımlanmıştır.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı kimdir?

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD), ifa edeceği görev ve nitelikleri ADR Başlık 1.8.3’te belirlenen ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından tehlikeli madde güvenlik danışmanı sertifikası düzenlenerek yetkilendirilen gerçek kişidir.

Nasıl Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olunur?

Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden herhangi birinden mezun olan herkes Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olabilir. Yetki belgesi sahibi eğitim kuruluşlarında 49 saatlik tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimini tamamladıktan sonra Bakanlık tarafından yapılan sınavda 100 üzerinden 70 puan alarak başarılı olmak gerekmektedir.

İşletmelerin kendi bünyesinde TMGD istihdam etmesiyle dışarıdan TMGD hizmeti alması arasında ne gibi farklar vardır?

Teorik olarak TMGD bulundurmakla yükümlü firma açısından herhangi bir fark olmasa da pratikteki yansımaları açısından birtakım farlılıklar olduğundan bahsedilebilir. Dışarıdan TMGD hizmeti alındığında zorunluluklara uyulmaması veya yükümlülüklerin yanlış yorumlanması durumunda doğacak maddi zarardan TMGD hizmetini sunan şahıs/firma sorumlu olacakken işletmenin kendi istihdam ettiği TMGD’den kaynaklanabilecek problemlerde işletme tüm yükümlülüğü üstüne almış durumdadır. Öte yandan dışarıdan hizmet alındığında, hizmet alınan firmanın sektörel tecrübe ve bilgisi çeşitlilik sahibi olacağı için çözüm üretme ve değişken koşullara karşı daha tedbirli olma yetisi, tek bir firmaya hizmet vermekte olan TMGD’den daha gelişmiş olacaktır.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı hizmeti nasıl sunulmalıdır?

Firmalara bu hizmeti sağlayacak tehlikeli madde güvenlik danışmanlarının ADR Mevzuatına ve bu kapsamda düzenlenmiş olan ulusal mevzuata hâkim olmaları çok önemlidir. Firmaların uymaları gereken kuralların doğru olarak belirlenmesinin yanı sıra, mümkün olan en güvenli ve en verimli yolla firma faaliyetlerinin yönetiminin kolaylaştırılması gerekir. Gerekli eğitimlerin ve bildirimlerin gerçekleştirilmemesi, ilgili prosedür, talimat ve dokümanların hazırlanmaması, standartların doğru bir şekilde yerine getirilmemesi ve benzeri pek çok aksaklık hem insan ve çevre sağlığına zarar verebilecek risklerin oluşmasına hem de İdare tarafından öngörülen idari para cezalarının uygulanmasına sebep olabilecektir.

ADR Sistem Kurulumu Nedir?

ADR Sistem Kurulumu Firmaların Uluslararası ADR Mevzuatı gereği yükümlülüklerinin ve eksikliklerinin uzmanlarca raporlanıp Firmaya sunulmasıdır. ADR Sistem Kurulumu yapılması Firmanın Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı hizmetinin alınma sürecini kolaylaştırarak ilgili Bakanlığın denetimlerinde karşılaşılacak olan eksikliklerin daha önceden tespitini sağlayarak önlem alma imkanı sağlamaktadır.

Referanslarımızdan Bazıları